Barometer


Man erhåller poäng för de sex bästa placeringarna av de sju tävlingar som finns.

Vid lika poäng går alltid den före som har flest höga poäng.
Klicka på valfri tävling för att se poängfördelningen.
St=Senior Tour Stockholm, Vårby
Sk=Senior Tour Skövde
Gö=Senior Tour Göteborg
Ny=Senior Tour Nyköping
Es=Senior Tour Eskilstuna
Nä=Senior Tour Nässjö
Än=Senior Tour Ängelholm
Gö=Final Senior Tour 2018-2019

 
Förnamn
Efternamn
Klubb
Totalt
St
Sk

Ny
Es

Än

 65+
1. Per Fernberg Aftonbladets IK 794 187 159 71 180 197        
2. Karl-Johan Mattsson Hammarby IF BF 770 189 91 126 191 173        
3. Stig Svensson SK Nova 719 146 116 184 82 191      
4. Håkan Persson IS Göta 708 153 157 165 150 83        
5. Anders Jutegård Varta BK 698 106 139 166 182 105        
6. Allan Sennevall BK Brio 690 102 175 199 183 31        
7. Raymond Jansson BK Jösse 688 160   197 170 161        
8. Jörgen Nyberg Tureberg Bowlingklubb 675 116 150 171 110 128        
9. Patrik Svensson Varta BK 648 180 72 112 94 190        
10. Lasse Mäntylä BF Solängen 635 134 56 172 98 175      
11. Anders Wåhlstedt BK Nobel 631 111 81 191 173 75        
12. Rodny Wängåker BK Brio 621   139 165 156 161        
13. Pierre Röhnisch BK Nobel 610 172 157 69 95 117        
14. Hans-Ingmar Jansson Forsheda BK 609 146 180 50 176 57        
15. Per Lidström Team Växjö BC 608 169 136 87 109 107        
16. Claes Trankärr Fredrikshofs IF 597 159 68 123 73 174      
17. Håkan Fasth Team Clan BK 592 136 46 94 154 162        
18. Lars Lindbäck BK Kaskad 591 172 149 88   182        
19. Jens Simonsen BK Ax 590 177 96 129 160 28        
20. Bengt-Åke Bengtsson IK Sterling 588   137 201 58 192        
21. Björn Lilja Djurgårdens IF BF 574 115 100 147 50 162        
22. Jonny Hall BK Cahoot 572 16 117 160 101 178        
23. Claes Johansson IK Pärlan 547 167 65 115 108 92        
24. Anders Holm Sollentuna BwK 545 164 69 57 161 94        
25. Lars Bergman Djurgårdens IF BF 544 156 196 44 36 112        
26. Ingemar Eriksson BK Örnen 529 166 86 141 48 88      
27. Bengt Petersson Kulladals BS 514   149 117 148 100        
28. Stefan Ohlsson Sollentuna BwK 512 174 57 106 113 62        
29. Peter Bjers Team Växjö BC 507 52 172 54 64 165        
30. Tom Nyholm Lunds BK Mamba 507 86 114 62 116 129        
31. Mikael Elving BK Kyrk 506   87 179 131 109        
32. Hans Larsson BK Amiki 502 149 93   182 78        
33. Anders Hermansson BK Zenit 498 78   208   212        
34. Gunnar Bergström Mini Arccus Club 497 101 92 91 158 55      
35. Sven-Olov Karlsson Etuna BK 496 68 35 191 96 106      
36. Peter Bexenius Vimmerby BK 487 35 155 41 122 134        
37. Veijo Seppänen Team Södertälje BK 486 181 45 55 81 124        
38. Ronny Karlsson BK Brio 485 53 29 102 188 113        
39. Johan Höglund Tureberg Bowlingklubb 485 139 157 73 53 63        
40. Kent Sjöö BK 62 480 135 158 116 71          
41. Susanne Olsson Hammarby IF BF 475   52 124 120 179        
42. Göran Fransson Stånga IF 473 33 94 46 143 157        
43. Michael Haenflein Sigma BK 469 34 109 89 138 99      
44. Christina Dahlgren Örgryte IS 468     156 119 193        
45. Ante Andersson BK Kyrk 468 85 64 101 151 67        
46. Håkan Moberg BK Nobel 462 154 130 105 66 7        
47. Leif Sjöberg Hammarby IF BF 438 93 161   159 25        
48. Peter Almqvist BK Kaskad 436 46 106   85 199        
49. Staffan Bergdahl BK 65 435 54 166 122   93        
50. Klas Thunberg BK Nobel 433 64 70 132 87 80        
51. Ulrika Heuvelman BK Skrufscha 422   58 66 154 144        
52. Hans Forsén Team Växjö BC 420 99 88 68 99 66      
53. Göran Bergendorff BK Amiki 418 164 107     147      
54. Mats Larsson BK Kyrk 417 100 163 103 14 37        
55. Claes Norberg Arendals BK 413 72 84 125 2 130        
56. Robert Kjellberg IFK Göteborg 410     191 20 199        
57. Christer Petersson BK Joker 410 36 161 114 8 91        
58. Michael Johansson BK Ax 408 60   166 72 110        
59. Eva Vännman Umeå IK 405 148   151 76 30        
60. Pär Svensson Team Pergamon BC 404   156 109 139          
61. Leif Ljung Team Växjö BC 403 123 38 35 157 50      
62. Leif Davidson BK Joker 400   115 110 107 68        
63. Christer Hörngren Hammarby IF BF 398 141 168   41 48        
64. Jan Larsen Team Clan BK 396   112 84 27 173        
65. Klas Söderberg BK Arkos 396 92 83 90 61 70      
66. Tonny Claus Kronborg Petersen Suså BC 393 190 78 74 51          
67. Werner Biehl BK Bågen 391     192   199      
68. Jörgen Magnusson Kulladals BS 391   141 158 92          
69. Johan Åberg BK Brio 385 59     154 172        
70. Stefan Söderlund Domsjö IF 380 109   169   102        
71. Magnus Kugelberg Team Linköping BC 380 98   79 37 166        
72. Thomas Harrysson BK Taifun 377 192 103   40 42        
73. Leif Olsson BK Amiki 377 84 74   49 170      
74. Peter Andersson BK Skrufscha 376   184 118 74          
75. Jörgen Roos Kulladals BS 375     175   200        
76. Desirée Andersson BK Nobel 370 41 54 188 18 69        
77. Tommy Petersen BK Ripan 370 94   53 178 45        
78. Brian Folkesson BK Taifun 368 150 66 64 88          
79. Peter Fredriksson BK Team Obelix 363 173 34 128 28          
80. Mats Lunderquist Kulladals BS 358   99 98 43 118        
81. Mikael Sten BK Tegnér 355     174   181        
82. Stefan Nilsson BK Nobel 355 81 73   46 155        
83. Jan Nordberg BK Wik 353 148 110 95            
84. Thomas Linden BK Brio 353 134 61 61 97          
85. Lars Lindberg BK Loket 351 110 43   31 167        
86. Olle Svensson BK Joker 350   175 157   18      
87. Tomas Leandersson Team Pergamon BC 346   169   177          
88. Ulf Ekström Etuna BK 343 55 53   149 86        
89. Jan Storme Team Clan BK 340 19 95 161 65          
90. Eva Jönsson SBC 338   111 31   196        
91. Jan-Erik Elf BK Tegnér 335 89 159 75 12        
92. Eva Renvall BK Ferme 332 104   47 24 157        
93. Jan Olof Wågström BK Loket 325 26 25 130 143 1        
94. Bo Svensson BKF Falkenberg 323 71 90 158 4          
95. Ann-Louise Aureliusson BK Nobel 323 80 62 86 75 20        
96. Lars Svensson Team Linköping BC 322 56   175 32 59        
97. Bertil Tinnberg Team Alingsås BC 319 37 17 186 79        
98. Michael Johannesson BK Tegnér 315     170   145        
99. Torsten Bendeus BF Solängen 308 48 36 113 62 49      
100. Krister Wenström BK Mjölby Bowling 299 50   83   166        
101. Kjell Isaksson BK Ax 296 112     103 81      
102. Börje Ericsson Domnarvets BS 292 137 47 19 55 34        
103. Kent Salomon IFK Norrköping 287       111 176        
104. Anders Endahl BK Brio 286       171 115        
105. Bo Jansson BK Loket 286   102 121 63          
106. Thomas Vännman Umeå IK 280 42   37 90 111        
107. Mathias Ulfhielm Domsjö IF 277     195   82        
108. Fredrik Johnstone Team Alingsås BC 276   184 92            
109. Leif Mörkfors Domnarvets BS 274 63     16 195        
110. Christel Carlsson Örgryte IS 267     100 83 84        
111. Lars Backlund BK Flash 257   138     119        
112. Magnus Ahlberg BK Full House 256 79   39 114 24        
113. Anders Nilsson BK Rekyl 251   184 67            
114. Rickard Lundström Mini Arccus Club 250       118 132        
115. Benny Lagerström Sigma BK 250 28   93 26 103        
116. Olsson Mikael BKF Falkenberg 245   144     101        
117. Anders Hagberg BK Brio 240 76     164          
118. Peter Sainio Hammarby IF BF 239 67     77 95        
119. Staffan Berglin BK Brio 231 61 15 78 30 47      
120. Anders Andreasson Öresunds BS 228   97 131            
121. Jytte Lillesøe Suså bc 228 43 44 24 117        
122. Stig Hermansson BK Nobel 226 65 134 26 1        
123. Anna Staflund BK Brio 222 107     115          
124. Jeanette Sjörén BK Ohm 219     12 67 140        
125. Glenn Holmén Mörlanda BS 218   160 58            
126. Bo Furu BK Ferme 218 27     70 121        
127. Sonny Olsson BK Cahoot 217   75 142          
128. Joakim Plantin Täby BwK 216 105   111            
129. Anders Kretz BK Ax 216 90 33 51 15 27        
130. Birgitta Svensson BK Kyrk 214 17 71 34 13 79        
131. Kjell-Erik Johansson BK Loket 211 70 108   33          
132. Kim Corfitz Tureberg Bowlingklubb 211 45 22 29 86 29        
133. Peter Jonsson BK Triss 208       136 72        
134. Conny Hofling BF Solängen 203     203            
135. Jonny Fransson BK Brio 203 23 32 23 121 4        
136. Kenneth Hagberg Mini Arccus Club 192       192          
137. Jan-Erik Svensson Team Linköping BC 188       112 76        
138. Susanne Lundgren BK Brio 188 13 76   78 21        
139. Christer Gustafsson BF Solängen 187     187            
140. Lennart Nyman BK Nobel 186 22   42 35 87        
141. Eva Andersson BK Full House 185       139 46        
142. Håkan Högberg BK Team Obelix 184       184        
143. Peder Grimsen BK Flash 183       183          
144. Mats Olofsson Mini Arccus Club 179       179          
145. Roland Nilsson BK Nobel 179 75 104              
146. Janne Tingmyr BK Joker 178     157 5 16        
147. Aarne Tukki Bogesunds BK 178 141 37              
148. Mikel Elofsson Bers BC 177       44 133        
149. Lars-Johan Björk Marbodals BS 176   176            
150. Roger Eliasson IK Sterling 176   148 28            
151. Ronny Göransson Etuna BK 175         175        
152. Crister Danielsson Eksjö BK/EBOK 173       173          
153. Roger Gustavsson City Club 171       139 32        
154. Jan Flodin Team Enköping BK 169 91 6 72            
155. Lena Sulkanen B-K Eva 166   155     11        
156. Anders Wirtanen Team Södertälje BK 166 39   43 84        
157. Reidulf Nilsen IS Göta 165   136 22 7          
158. Peter Sipos Mini Arccus Club 163       163          
159. Peter Eriksson Kulladals BS 161     150 11          
160. Lars Flack Kinna BK 160     160            
161. Jonny Holm BF Solängen 160   101 59            
162. Jan Erik Karlsson Team Partille BC 157   60 97          
163. Johnny Roos BK Zenit 155 155              
164. Christer Eklund BK Amiki 155 10 145            
165. Ted Blomdahl Svaneholms BK 154   105 49            
166. Åsa Borggren BK Ohm 147       39 108        
167. Christer Nilsson BK Cahoot 145     145            
168. Klas Karlsson Mini Arccus Club 145       93 52        
169. Anders Eriksson BK Brio 143       100 43        
170. Rolf Jäderdal Älvsjö/Hook BK 142 142              
171. Michael Schefström Vingåkers BK 137       21 116        
172. Alf Andersson Team Enköping BK 134 134              
173. Monica Hellberg Team X-Calibur 134   89 45            
174. Ulf Stockenberg BK Force 131         131        
175. Inge Hellberg BK Örnen 130 57       73        
176. Eva Bergelin Forsheda BK 128 51 77              
177. Kjell Larsson BF Solängen 127     127            
178. Lars Lindh BK Tegnér 127         127        
179. Lennart Karlsson Etuna BK 126         126      
180. Lars Strandberg BS Olymp 125 125                
181. Stefan Moberg Etuna BK 125         125        
182. Stefan Eriksson Vingåkers BK 125       69 56        
183. Östen Bergström Vingåkers BK 123         123        
184. Leif Johansson Vingåkers BK 123       19 104      
185. Håkan Andersson Team Linköping BC 123     52 10 61        
186. Åsa Storme BK Högland 123 20 42 36 25          
187. Kennet Kaneby BK Stallis 122         122        
188. Tomas Hoffmar Delta 72 122 9 5   89 19        
189. Conny Lorentsson BK Joker 120     120            
190. Mats Wangenfors Vingåkers BK 120         120        
191. Bengt-Ove Gustavsson Nyköpings BS 120 32 21   52 15      
192. Ulf Granath BK Joker 119     119            
193. Bo Jonsson City Club 118       80 38        
194. Lennart Tobiasson BF Solängen 117   113 4          
195. Jan Lindström BK Grävlingen 116   31 85            
196. Gert Sundin AIK 114 114                
197. Tanja Sundström Hammarby IF BF 114         114        
198. Peter Carlberg Mini Arccus Club 114 8     106          
199. Olle Svalborg Djurgårdens IF BF 113 113                
200. Johnny Östby Djurgårdens IF BF 108 108              
201. Ken Holmgren Team Lerums BC 108     108            
202. Christer Rapp Kulladals BS 107     107            
203. Kenth Magnusson BK Team Obelix 105       105          
204. Annelie Andreasson BK ABeCe 104     104            
205. Kjell Georg Olander Mini Arccus Club 104       104          
206. Clas Nilsson LC 17 BK Kristinehamn 103 103              
207. Olof Öhman BK Brio 102       102          
208. Carl-Johan Thysell Svaneholms BK 101   98 3            
209. Marie Bengtsson Örgryte IS 99     99            
210. Gunnar Åsberg Etuna BK 98         98      
211. Hans Andersson DN-Expressens IF 97 97              
212. Mike Fransson BK Mjölby Bowling 97         97        
213. Anders Holmqvist Team Lerums BC 96     96            
214. Christer Plahn Bålsta BC 96         96        
215. Lars Höglin Fredrikshofs IF 96 96                
216. Lars-Erik Johansson BK Loket 95 95                
217. Fatima Carlsson BK Team Trollhättan 93 69 24              
218. Lena Jonsson BK Granen 92       56 36        
219. Jörgen Pettersson City Club 91       91          
220. Peter Söderlund Etuna BK 90         90        
221. Mona Nyberg Stånga IF 90 40 50            
222. Bo Svensson BKF Falkenberg 89         89        
223. Hans-Evert Gustavsson Stånga IF 89 62 27            
224. Åke Hofvander Sollentuna BwK 88 88                
225. Peter T Andersson BK Full House 88       34 54        
226. Tibor Krauss Team Södertälje BK 87 87              
227. Jan Karlsson BK Jösse 85   85              
228. Olle Eriksson AIK 85         85        
229. Kjell Grundström BK Nolia 84 44 26     14        
230. Johnny Aldorsson BK Cahoot 83 83              
231. Minna Uitto BK Brio 83 25 16   42          
232. Conny Andersson Team Enköping BK 82 82              
233. Sören Larsen Forsheda BK 82   82              
234. Ulf Wennerbeck Kungälvs BK 82     82            
235. Martin Järnland Kulladals BS 81     81            
236. Bengt Persson Stenungsunds BC 80     80            
237. Stefan Wulcan Team Mariestad BK 80   80              
238. Yvonne Bjelke Larsen BK Högland 80   67 13            
239. Kenny Persson BF Solängen 79   79              
240. Gerry Eriksson Djurgårdens IF BF 77 77              
241. Hans Andersson BK Force 77         77        
242. Ulf Johansson BK Viskan 77     77            
243. Martti Kunnari Olofströms BS 76     76          
244. Lars Eriksson Djurgårdens IF BF 74 74                
245. Tomas Classon BK Force 74         74        
246. Per Köhler Team Enköping BK 73 73                
247. Jan-Peter Elf KS Edsbowlarna 72   39 33            
248. Per Jansson Stureby BK 71         71        
249. Jonas Larsson BK Rekyl 70     70            
250. Ove Karlsson IK Sleipner 69 15     54          
251. Yvonne Martinsson BK Hallandia 68       68          
252. Hans Lagerqvist Älvsjö/Hook BK 66 66                
253. Carina Andrén Kinna BK 65     65            
254. Ivan Ljungholm BK Tegnér 65         65        
255. Johan Rundgren BK Force 64         64        
256. Anders Schultz City Club 64       38 26        
257. Edvard Schmidt BK Kyrk 63   63            
258. Erling Göteson Hebergs BS 63     63            
259. Tony Gibbemark DN-Expressens IF 62 5     57        
260. Hans Hedin BK Bågen 60     60            
261. Lars Billnert BK Brio 60       60          
262. Roland Larsson Etuna BK 60         60      
263. Arne Gustafsson IFK Borgholm 59       59        
264. Michael Bjärnetoft BK Jösse 59   59              
265. Hans Nirholt BK Loket 59 47       12        
266. Pierre Larsson Etuna BK 58         58        
267. Stefan Andersson Domnarvets BS 58 58                
268. Morgan Ask BK Team Obelix 56     56            
269. Per Skoglund Borås BK/BK Midas 55   55              
270. Gudmundur Sigurdsson Team Clan BK 53         53        
271. Nils-Olof Olsén IK Sterling 51   51              
272. Ulf Sandberg BK Force 51         51        
273. Hans-Olof Bengtsson BKF Falkenberg 51 4 40 1 6          
274. Leif Sieurin IKW/Köping BK 49 49              
275. Lennart Johansson BK Taifun 49   49              
276. Anders Hogdin Kinna BK 48     48            
277. Lennart Lindau BF Solängen 48   48            
278. Kurt Söderström Mini Arccus Club 47       47          
279. Mikael Stålbrand BK Brio 45       45          
280. Bo Pelander Team Södertälje BK 44         44      
281. Agneta Börjesson BK Biet-Finesse 95 41         41        
282. Torbjörn Malmberg IK Cyrus 41   41              
283. Hans Ryden BK Mjölby Bowling 40         40        
284. Mikael Lindgren IK Sterling 40     40            
285. Mats Sjöberg Team Södertälje BK 39         39        
286. Peter Johander Djurgårdens IF BF 38 38              
287. Pirjo Toivanen IFK Göteborg 38     38          
288. Kent Wäppling Mini Arccus Club 38     15 23        
289. Jan-Erik Rönnqvist Domsjö IF 35         35        
290. Peter Karlsson BK Force 33         33        
291. Peter Thorsson Team Lerums BC 32     32            
292. Susann Tolppola Djurgårdens IF BF 31 31                
293. Jonny Flodin Team Alingsås BC 30     30            
294. Reino Jansson BK Team Obelix 30   30            
295. Sören Larsson BK Tegnér 30 30                
296. Anna-Greta Bergström Mini Arccus Club 29       29        
297. Mats Andersson BK Full House 29 29              
298. Sören Billgren BK Team Obelix 28   28            
299. Morgan Kaldegård Kinna BK 27     27          
300. Björn Holton BK Team Kungsbacka 25     25            
301. Lise-Lott Arvidsson BK Mjölby Bowling 25 7   8   10        
302. Kent Börlin BK Örnen 24 24              
303. Elisabeth Söderström Skövde AIK BK 23   23              
304. Jimmy Krell Team Enköping BK 23         23        
305. Elizabeth Mäki Björklund Linköpings DBS Zorita 22       22          
306. Tomas Wikberg Domsjö IF 22         22        
307. Subin Elkberg Team Alingsås BC 22   12 10            
308. Alf Karlsson IK Sterling 21     21          
309. Kjell Nörgaard Djurgårdens IF BF 21 21                
310. Daniel Jacobsson BK 64 20   20            
311. Erik Garder strike bk 20     20            
312. Maria Gustafsson BK Ös På 19   19              
313. Gunnel Tobiasson IFK Göteborg 18   18            
314. Göran Åkesson Lunds BK Mamba 18 18                
315. Lars Olausson IK Sterling 18     18            
316. Anita Wanhainen Team Södertälje BK 17       17          
317. Björn Nilsson BK Virveln 17     17            
318. Yngve Zetterström Domnarvets BS 17         17      
319. Per Jorfors Stenungsunds BC 16     16            
320. Joachim Hellström BC Pegasus 14 14                
321. Kenney Lignell IK Sterling 14   14              
322. Tomas Norrbin Team Tranås 14     14            
323. Björn Ejderling Hammarby IF BF 13         13        
324. John Mielonen BK Ös På 13   13              
325. Ronny Rylander Djurgårdens IF BF 12 12                
326. Bengt-Åke Johansson BK Zenit 11 11                
327. Johnny Östby Djurgårdens IF BF 11   11            
328. Jörgen Bäck BK Virveln 11     11            
329. Jan Ingvarsson Team Värnamo BC 10   10              
330. Bengt Andersson Tureberg Bowlingklubb 9         9        
331. Christer Backe Kungsbacka BK 9     9          
332. Peter Söderlund Etuna BK 9       9        
333. Tony Johansson Jönköpings KK 9   9              
334. Kenneth Lantz BK Stallis 8         8        
335. Marianne Skoglund Borås BK/BK Midas 8   8              
336. Eino Vuoluterä Mariestads BS 7   7              
337. Glenn Uhlén Kinna BK 7     7          
338. Kenneth Johansson BK Jösse 6 6                
339. Kristina Rydén BK Mjölby Bowling 6         6      
340. Patrik Holm Stenungsunds BC 6     6            
341. Tim Sundström BK Stallis 5         5        
342. Eric Strömberg BK Team Obelix 4   4              
343. Göran Brusewitz SK Nova 3 3                
344. Ing-Marie Gustafsson IFK Borgholm 3       3        
345. Kent Turesson BK Team Obelix 3   3              
346. Kent Wäppling Mini Arccus Club 3         3      
347. Hans-Olof Bengtsson BKF Falkenberg 2         2        
348. Jouko Törnudd BwK Ankaret 2 2              
349. Lennart Carlsson BK Team Obelix 2   2              
350. Lars Forsberg BK Team Obelix 1   1            
351. Lisa Malm BK Nolia 1 1